تهیـــه و تولیــد انــواع مــواد نســــوز :
خانه / محصولات / نخ نسوز آزبست

نخ نسوز آزبست

نخ نسوز آزبست یکی از مهمترین محصولات در دسته منسوجات نسوز است . البته بسیاری از افراد هنوز این محصول را با نام نخ کانال کولر می شناسند . آزبست که در علم زمین شناسی به کانی نامهربان معروف است متریال اولیه بسیاری از  منسوجات نسوز را تشکیل می دهد . طناب و نخ نسوز آزبست حتی با محدود تر شدن استفاده به دلیل مضرات زیست محیطی دارای کاربرد های فراوانی میباشد ؛ به همین دلیل شکل های مختلفی از این نخ نسوز را در بازار مشاهده میکنیم .

این دسته بندی ها عبارت اند از :

نخ نسوز آزبست گرد ، نخ نسوز آزبست چهارگوش ، نخ نسوز آزبست گرد غبار دار ، نخ نسوز آزبست چهارگوش غبار دار ؛ در ادامه به توضیح هر یک از این محصولات می پردازیم .

نخ نسوز آزبست چهارگوش :

متریال و ماده اصلی تشکیل دهنده ساختار طناب آزبست چهارگوش ؛ نخ و الیاف آزبست می باشد . این نخ و الیاف نسوز به صورت بافت شبکه ای به یکدیگر متصل میشوند و شکلی منسجم را تشکیل می دهند . البته طناب نسوز آزبست چهار گوش در دو نوع غبار دار و بدون غبار در بازار موجود است . تفاوت این دو نوع با یکدیگر دروجود غبار آزبست می باشد . در نوع طناب آزبستی غبار دار باید بگوییم که هم حرارت بهتری تحمل میکند و هم در کار آب بندی بسیار بهتر عمل می کند .

نخ نسوز آزبست آزبست گرد :

طناب نسوز آزبست گرد نیز مانند نمونه چهار گوش خود از نخ و الیاف نسوز آزبست تشکیل شده است . این نخ نسوز که به نام نخ کانال کولر نیز معروف است ؛ از شناخته شده ترین و قدیمی ترین نخ های نسوز در صنعت مواد دیرگداز می باشد .  نوع بافت در این محصول به صورت تابیده است ، یعنی الیاف آزبست به یکدیگر دریک مقطع گرد تابیده شده اند . این محصول نیز در دو نوع غبار دار و بدون غبار یافت میشود .

همان طور که در توضیحات بالا دریافتید متریال اصلی در نخ آزبست ؛ الیاف نسوز می باشد . این الیاف قادر به تحمل حرارتی در حدود ۵۵۰ درجه سانتیگراد می باشند . البته در نوع بدون غبار این محصولات تحمل حرارت به ۳۵۰ درجه سانتیگراد تنزل پیدا می کند . البته مسئله ای که در مورد طناب نسوز آزبست مطرح است ؛ مضرات زیست محیطی این محصول است .

مدت ۵۰ سال است که پژوهشگران در دنیا به این مضرات و آسیب ها پی برده اند و استفاده از آزبست را محدود به شرایط ویژه کرده اند . البته استفاده از آزبست در محیط هایی که در آنجا انسان در رفت و آمد نیست بلامانع است . از جمله صدماتی که طناب آزبست به انسان وارد میکند میتوان به سرطان ریه اشاره کرد .

از کاربرد های این محصول میتوان به چند مورد اشاره کرد :

۱- آب بندی انواع شفت ها پمپ ها و دیگ های صنعتی ۲-استفاده در مخازن مواد صنعتی ۳- افزایش دهنده نقطه اشتعال منسوجات نسوز ۴- استفاده به عنوان واشر نسوز و همچنین طناب نسوز آزبست برای بافت و تولید آستر انواع لباس های حرارتی به کار می رود .

مطلب پیشنهادی

ورق تفلونP.T.F.E تفلونP.T.F.E

ورق تفلونP.T.F.E

ورق تفلونP.T.F.E  (در اشکال ورق،میل گرد و لوله تفلون)همراه با ترکیبات تفلون گرافیت،تفلون کربن،تفلون فایبر گلاس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.